Szempontok, amiket az új otthonunk tervezésekor mérlegelni kell
Új otthon tervezésekor az egyik legalapvetőbb kérdés, hogy milyen fűtési rendszert választunk majd arra, hogy otthonunk melegét szolgáltassa. Ennek azért van komoly jelentősége, mert a hazánkban legelterjedtebbnek számító gázfűtés kiépítése korántsem egyszerű feladat, hosszú időbe és sok energiába telik, az áráról nem is ejtve szót. Amennyiben pedig lakás vásárlás előtt állunk, nagy eséllyel gázfűtéssel találkozunk majd a kiválasztott ingatlanban. Egy újonnan épülő otthon esetében, viszont nem kell beletörődnünk az adottságokba, mi dönthetünk arról, milyen rendszerre szavazunk, a megfelelő eredményhez viszont először érdemes számba venni a lehetőségeket.
Mi alapján döntsünk?
A fűtés kiválasztásakor először is a lakás nagysága, annak szigetelése számítanak. A megfelelő szigeteléssel biztosítjuk, hogy a fogyasztott energia ne az utcát melegítse, miközben mi fizetünk érte, hanem az otthonunkat. Hazánkban a legelterjedtebb típus a gázfűtés, de a lakosság háromnegyede fosszilis tüzelőanyagot használ. Az elektromos fűtés láthatóan jóval kisebb arányban van jelen, de egyre többen ismerik fel, hogy a jövő megoldásáról van szó, különösen abban az esetben, ha megújuló energiaforrással ötvözzük a használatát. A harmadik generációs fűtőfilm napelemmel kombinálva akár nullára csökkentheti a kiadásainkat, miközben egy megbízható, karbantartást nem igénylő, tű pontosan szabályozható, környezetbarát lehetőséget kínál. De ne szaladjunk ennyire előre!
Amikor tervezünk, akkor érdemes alaposnak lenni, hiszen ha jól választunk, akkor akár évtizedekig is kiszolgál majd az új rendszerünk, és ami a lényeg, teszi mindezt a mi igényeink szerint. Hogy a megfelelő döntés szülessen meg, ahhoz nem csak az ingatlan mérete fontos, hanem a fűtendő helyiségé is. Nem mindegy, hogy a nyílászárók milyen állapotban vannak, de arra is fontos figyelni, hogy milyen rendszerességgel használjuk majd a technológiát. Hiszen egy hétvégi házban jóval kevesebbet tartózkodunk, mint az otthonunkban, de ettől függetlenül ott is elkél a fűtés. Sokat segít majd a tervezésben az is, ha már tudjuk, hogy milyen burkolatot használunk az ingatlanban, de akármilyen meglepő, a berendezés stílusa is beleszólhat a végeredménybe. Gondoljunk csak arra, hogy ha egy precízen megtervezett beltérről van szó, akkor nagyon csúful mutat bármilyen fűtőtest, megtörheti az összhangot, így ilyenkor inkább a padlófűtés, a falfűtés, illetve a mennyezeti fűtés a célszerű választás, hiszen ugyan a rendszer láthatatlan, de a teljesítménye korántsem.
Szerző: Galambos Dániel
Fotó: Unsplash